Lietderīgi zīnat

MEHĀNISKIE ŪDENS ATTĪRĪŠANAS FILTRI

Mehāniskās ūdens attīrīšanas filtri kalpo sākotnējai mehānisko daļu un duļķu attīrīšanai no ūdens, tādu kā smiltis, māls, dūņas, rūsa utt. Tos jāuzstāda pirms ūdens attīrīšanas iekārtas aizsardzībai pret piesārņojumu. Šai nolūkā izmanto rupjās iepriekšējas attīrīšanas filtrus (tīkla vai diska) un smalkās attīrīšanas filtrus ar apmaināmām patronām.

Divu tipu filtru izmantošanu nosaka tas, ka pie ļoti liela ūdens piesārņojuma smalkas attīrīšanas ūdens filtri ātri piesārņojas, bet rupja attīrīšana ir nepietiekama ūdens attīrīšanas iekārtas aizsardzībai no mehāniskiem piesārņojumiem. Funkcionālo divu filtru tipu eksistenci var izskaidrot ar to, ka tīklveidīgie filtri nevar nodrošināt pietiekami smalku filtrāciju, tādēļ smalkai filtrācijai izmanto filtrācijas tilpuma metodi. Rupjajai attīrīšanai filtrācijas tilpumametode nav racionāla sakarā ar neiespējamību izskalot filtrējošo elementu. Izņēmums ir pieberamā tipa tilpuma filtri, tie ir dārgāki un to izmantošana ir mērķtiecīga tur, kur mehānisko filtru netīrumu uzņemšanas tilpums ir nepietiekams.

Svarīgs filtra parametrs ir tā tīrīšanas metode, no kuras ir atkarīgs, cik ērti izmantojams filtrs un cik tas maksā, Pēc filtru tīrīšanas metodes filtri iedalās:

  •           Filtri ar noņemamo filtrējošo elementu (patronu). Patronas var būt vienreizējas, vairākkārtējas lietošanas, ar roku tīrāmas.
  •           Mazgājamie filtri. Šajos filtros pēc izliešanas ventiļa atvēršanas dibenā nogūlušās daļas nomazgā drenāžā vai apakšā paliktā traukā, un sietu izskalo.
    •           Filtri ar rokas atgriezenisko mazgāšanu (nejaukt ar lētākajiem mazgājamajiem filtriem). Šajos filtros notiek aktīva filtra tīkla skalošana, pagriežot atgriezeniskās mazgāšanas mehānismu ar roku. Atgriezeniskās mazgāšanas būtība ir sekojoša: ūdens tīkla mazgāšanas laikā ne tikai nomazgā mehāniskos piejaukumus, kā tas notiek mazgājamajos filtros, bet notīra tīklu, nākot virzienā, kurš apgriezts filtrācijas ūdenim. Un tā izstumjot visus mehāniskos piejaukumus, kuri iesprūduši starp šūniņām.
    •           Pusautomātiskie atgriezeniskās skalošanas filtri. Šajos filtros ar nolejamā ventiļa atvēršanu ar roku automātiski pagriežas atgriezeniskās mazgāšanas mehānisms. Šādi filtri var tikt pārveidoti par automātiskajiem,pieslēdzoties elektroniskajam vadības modulim.
    •           Atgriezeniskās mazgāšanas automātiskie filtri. Šādiem filtriem nav vajadzīga apkalpošana. Atgriezeniskā mazgāšana notiek automātiski, pēc noteiktiem laika intervāliem vai krītoties spiedienam.

Filtrācijas kvalitātes un filtru kalpošanas ilgums ir atkarīgs no tīkla kvalitātes un no tā mazgāšanas veida. Filtrējošie tīkli tiek izgatavoti no nerūsējošā tērauda vai no polimēra materiāliem. Eksistē vairākas atgriezeniskās mazgāšanas metodes. Dažas metodes ir patentētas un izmantotas tikai konkrēta ražotāja filtros. Īsi aprakstīsim pamata metodes:

  •           Mazgāšana, izmantojot attīrošo suku. Mūsuprāt, ne pati veiksmīgākā metode. Tīrīšanas kvalitāte pasliktinās, nolietojoties sukai.
  •           Filtros Honeywell (kompānija Braukmann, Vācija - ASV) izmantota patentēta atgriezeniskās mazgāšanas metode, sadalot tīklu divās daļās. Normālā režīmā ūdeni filtrē apakšējais, pēc laukuma lielākais, elements. Ūdens filtrācijas laikā iet no iekšpuses uz āru. Mazgāšanas procesā ūdens plūsma iet caur augšējo tīkla daļu, tiek attīrīts, paātrinās rotējošā turbīnā, izmazgā galveno tīkla daļu no iekšpuses, un, paņemot netīrumus no kolbas dibena, tiek izdalīts apakšā paliktajā traukā, jeb kanalizācijā. Ieslēgta atgriezeniskās mazgāšanas režīma laikā tīrais ūdens turpina pienākt patērētājam.          Atsevišķi jāmin Izraēlas filtri Arkal. Tajos filtrējošais elements ir speciālu disku pakete, kuri izgatavoti no polimēra materiāliem. Rievu dziļums un platums, kuras uzliktas uz diska, nosaka minimālo filtrējošo daļiņu izmērs. Ūdens, izejot caur blīvi saspiestu disku paketi, tiek attīrīts no tajā esošajām neizšķīdušajām daļiņām. Filtrējošā virsma ir visu disku laukumu summa, kuri ietilpst paketē. Skalojot diski atbīdās, tādējādi atbrīvojot aizturētās mehāniskās daļiņas, lai tās varētu viegli noņemt. Šī īpatnība ir galvenā disku filtru priekšrocība. Taču šiem filtriem ir arī būtisks trūkums. Ar laiku diski deformējas un to filtrējošās īpašības pasliktinās.
    Oriģinālu atgriezeniskās skalošanas metodei izmanto kompānijas BWT un SYR filtros (Vācija). Atgriezeniskā skalošanaspamatota uz piesārņojuma atsūkšanas principu ar speciāla spraugu elementa palīdzību. Skalošanas laikā ūdens rada retinājumu spraugu elementā, kurš, kustoties gar filtrējošo elementu, atsūc netīrumus. Atsūcošā elementa izmantošana ļauj panākt augstu spiediena starpību un efektīvu daļiņu izmazgāšanu. Skalošanas laikā filtrācija netiek pārtraukta, jo apmēram 90% filtra laukuma paliek brīva. Šī atgriezeniskās skalošanas metode, kura ļauj izmantot polimēra filtrējošo elementu, ir vissaudzīgākā tīklam. Tas ir elastīgs, tādēļ labi attīrās mazgājot, un, atšķirībā no nerūsējošā tērauda, nav pakļauts dzelzs un hlorīdu ietekmei. BWT filtros atsūkšanas elements atrodas tīkla iekšpusē, bet SYR filtros – no ārpuses.

Sadale rupjos un smalkos filtros ir samērā nosacīta un atkarīga no filtru izmantošanas jomas. Saimnieciskā un dzeramā ūdens attīrīšanas sfērā par rupjiem var uzskatīt filtrus no 90 mkm un vairāk. Smalkie – no 20 mkm un mazāk. Filtrus starp 20 un 90 mkm var uzskatīt par “mazāk smalkiem” vai ”mazāk rupjiem” atkarībā no tuvuma tai vai citai robežai. Izmantot filtrus ar tilpuma filtrāciju rupjai tīrīšanai (virs 20 mkm), pēc mūsu domām, neracionāli sakarā ar nepieciešamību mainīt vienreizējās patronas. Tīkla patronas parasti tīra, izņemot no korpusa filtru, vai pašā filtrā (atgriezeniskā skalošana).

Izvēloties filtrus, „jāvadās” no smalkās attīrīšanas filtra. Rupjais filtrs tiek likts tajā gadījumā, ja smalkais filtrs pārāk ātri piesārņojas. Optimāla filtru saskaņošanu var noteikt tikai pieredzes ceļā, jo nav zināms daļiņu, kuras piesārņo ūdeni, absolūtais un relatīvais daudzums un izmērs.

Noslēgumā pievērsīsim uzmanību sekojošai niansei. Rupjas attīrīšanas automātisko filtru izmantošanai kopā ar smalkās attīrīšanas patronas filtriem nav praktiskas nozīmes, jo šāds savienojums neizslēdz apkalpošanu, racionāli ir izmantot pusautomātisko filtru, kurš veiks atgriezenisku mazgāšanu pēc parastas ventiļa atvēršanas un aizvēršanas, vai jebkurš cits rupjās attīrīšanas filtrs. Pilnībā automatizēt ūdens mehāniskās attīrīšana sistēmu var, izmantojot automātiskā rupjas attīrīšanas filtra apvienošanu ar pieberamā tipa filtru „Macrolite”, kurš nodrošina smalku attīrīšanu līdz 5 mkm. Šādu savienojumu mērķtiecīgi izmantot tur, kur smalkās attīrīšanas patronas filtri tiek piesārņoti un to izmantošana kļūst neracionāla.

unnamed3

unnamed4

Garantija sistēmām KINETICO un filtriem DIVI GADI.
Baltic Aqua, SIA.  Biķernieku 162a, Rīga, LV 1021, Latvija Tālr.: +371 67536348; Mob.: +371 29244703; E-Pasts: info@balticaqua.lv - www.balticaqua.lv

                                            

Sazināties ar mums